Pieton acroșat de un autoturism pe DN 17A, în zona Dornești

Pieton acroșat de un autoturism pe DN 17A, în zona Dornești

Un pieton în vârstă de 82 de ani a fost rănit, luni seară, 20 octombrie, în urma unui accident rutier produs pe DN 17A, la ieșirea din comuna Dornești spre municipiul Rădăuți.

Accidentul a avut loc în jurul orei 23.00, când un autoturism înmatriculat în Ucraina, care circula dinspre centrul localității către Rădăuți, a surprins un pieton care se deplasa pe carosabil.

Potrivit cercetărilor efectuate de polițiști, conducătorul auto, un bărbat de 24 de ani, nu a mai avut timp să evite impactul, acroșând pietonul cu partea din față a vehiculului.

Victima a fost preluată de un echipaj medical și transportată la Spitalul Municipal Rădăuți, unde a primit îngrijiri medicale.

- Advertisement -

Atât șoferul, cât și pietonul au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.

În cauză, poliția a întocmit un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, iar cercetările continuă pentru stabilirea exactă a împrejurărilor producerii accidentului.

Mai multe :

Citește și

Ultimile articole

Alte Stiri

Popular Categories