miercuri, 11 februarie, 2026

Un bărbat de 99 de ani și-a pierdut viața după ce casa i-a fost cuprinsă de flăcări FOTO

Un bărbat de 99 de ani și-a pierdut viața după ce casa i-a fost cuprinsă de flăcări

​Pompierii militari de la subunitățile Vicovu de Sus și Rădăuți, împreună cu lucrătorii Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență Bilca și Gălănești, au intervenit cu cinci autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD pentru localizarea și lichidarea flăcărilor izbucnite la o gospodărie din comuna Bilca, miercuri dimineață.

​La sosirea echipajelor ardeau acoperișul casei și cel al unei anexe gospodărești, cu pericol de propagare la întreaga gospodărie.

​Pe timpul intervenției, pompierii militari au pătruns în interiorul locuinței, unde, din nefericire, au identificat trupul neînsuflețit al proprietarului, în vârstă de 99 de ani.

- Advertisement -

​Flăcările au distrus acoperișul casei și al anexei(construcții din lemn), pe o suprafață totală de aproximativ 100 de metri pătrați. De asemenea, au mai ars bunuri materiale și documente personale, iar pereții portanți s-au degradat.

​Incendiul a izbucnit în dormitorul locuinței, cel mai probabil din cauza jarului sau scânteilor căzute dintr-o sobă cu acumulare de căldură, care au aprins materialele combustibile din încăpere.

​Incendiul a fost lichidat la ora 07.00, iar pompierii au salvat un adăpost de animale și alte construcții anexe învecinate.

Mai multe :

Citește și

Ultimile articole

Alte Stiri

Popular Categories