vineri, octombrie 23, 2020
Acasă Actual 720 de cazuri Covid 19 în evoluție în județul Suceava. Vezi situația în fiecare localitate

720 de cazuri Covid 19 în evoluție în județul Suceava. Vezi situația în fiecare localitate

În județul Suceava sunt 720 de cazuri de infecție Covid -19 în evoluție. Incidența cumulată a cazurilor de infectare este de 0.94 la mia de locuitori.

Conform distribuției cazurilor Covid-19 pe unități administrativ teritoriale, din cele 114 unități administrativ teritoriale 25 nu au niciun caz de infecție Covid-19 în evoluție, 21 au câte un caz în evoluție, 39 au sub cinci cazuri în evoluție, 15 au sub zece cazuri în evoluție iar 14 au peste zece cazuri în evoluție, conform distribuției pe localități din tabelul următor.

SITUATIA CU DISTRIBUTIA CAZURILOR COVID 19 LA NIVEL UAT URI IN JUDETUL SUCEAVA 12 octombrie
Nr. crt.UATPopulație UAT conform date furnizate de DJSCazuri active 12.10.2020
(ultimele 14 zile!!!)
Rata de infectări la mia de locuitori
1Adâncata435951,15
2Arbore782920,26
3Baia760600,00
4Bălăceana147810,68
5Bălcăuți318172,20
6Berchișești322220,62
7Bilca399210,25
8Bogdănești412300,00
9Boroaia475210,21
10Bosanci800060,75
11Botoșana260320,77
12Breaza154100,00
13Brodina397020,50
14Broșteni634460,95
15Bunești277200,00
16Burla247400,00
17Cacica435181,84
18Cajvana994940,40
19Calafindești2967144,72
20Capu Câmpului251210,40
21Câmpulung Moldovenesc20409211,03
22Ciocănești145610,69
23Ciprian Porumbescu222820,90
24Carlibaba194510,51
25Comanesti243331,23
26Cornu Luncii732730,41
27Cosna149810,67
28Crucea200310,50
29Darmanesti590481,36
30Dolhasca1144730,26
31Dolhesti377800,00
32Dorna Arini294231,02
33Dorna Candrenilor312600,00
34Dornesti495120,40
35Dragoiesti288710,35
36Draguseni256200,00
37Dumbraveni1004060,60
38Falticeni31050341,10
39Fantana Mare261031,15
40Fantanele470220,43
41Forasti450910,22
42Frasin6577111,67
43Fratautii Noi601130,50
44Fratautii Vechi581650,86
45Frumosu344941,16
46Fundu Moldovei3937123,05
47Galanesti303200,00
48Gramesti291031,03
49Granicesti587661,02
50Gura Humorului17870160,90
51Hantesti400020,50
52Hartop266000,00
53Horodnic de Jos246310,41
54Horodnic de Sus539530,56
55Horodniceni356120,56
56Iacobeni205131,46
57Iaslovat472100,00
58Ilisesti293010,34
59Ipotesti8693171,96
60Izvoarele Sucevei214310,47
61Liteni1031050,48
62Marginea1142670,61
63Malini780950,64
64Manastirea Humorului380820,53
65Milisauti551010,18
66Mitocu Dragomirnei548940,73
67Moara609781,31
68Moldova-Sulita199000,00
69Moldovita521300,00
70Musenita181400,00
71Ostra344200,00
72Panaci225310,44
73Paltinoasa609530,49
74Patrauti563610,18
75Partestii de Jos280300,00
76Poiana Stampei226200,00
77Poieni Solca217620,92
78Pojorata2955124,06
79Preutesti706520,28
80Putna391420,51
81Radaseni408910,24
82Radauti35260350,99
83Rasca513500,00
84Sadova255800,00
85Salcea1093180,73
86Satu Mare464940,86
87Siminicea291020,69
88Siret9487252,64
89Slatina564200,00
90Solca263200,00
91Straja590700,00
92Stroiesti337230,89
93Stulpicani607030,49
94Suceava1251912301,84
95Sucevita329710,30
96Șaru Dornei415740,96
97Șcheia12372181,45
98Șerbauti331500,00
99Todiresti5382234,27
100Udesti815170,86
101Ulma224210,45
102Vadu Moldovei447420,45
103Valea Moldovei468010,21
104Vama620340,64
105Vatra Dornei16520261,57
106Vatra Moldovitei440440,91
107Veresti743520,27
108Vicovu de Jos676120,30
109Vicovu de Sus1687430,18
110Voitinel537110,19
111Volovat603320,33
112Vulturesti352600,00
113Zamostea298900,00
114Zvoristea611020,33
115Fără UAT identificat* sau cu reședința în alt județ3
Total populație județul Suceava (statistică anul 2020)7641237200,94
* CNP incorect, date de identificare nedeclarate, necunoscute
720 de cazuri Covid 19 în evoluție în județul Suceava. Vezi situația în fiecare localitate

Conform datelor centralizate de către Direcția de Sănătate Publică Suceava, la nivelul județului Suceava se înregistrează un număr de 5911 de persoane declarate vindecate.

Numărul total de persoane testate până în prezent este de 59663, în ultimele 24 de ore fiind testate 73 de persoane.

“Respectați regulile de distanțare socială în cadrul întâlnirilor familiale și limitați, la maximum, orice contact direct cu alte persoane, în afara celor care fac parte din familia restrânsă! Evitați zonele aglomerate unde sunteți expuși la contact direct/interacțiune cu un număr mare de persoane de tipul adunărilor publice, cozi, zone de trafic intens, zone de recreere, locuri de joacă! Respectați cu strictețe regulile de igienă personală, recomandate de autorități pentru a vă proteja pe dumneavoastră și pe cei apropiați! Purtați masca de protecție, astfel încât nasul și gura să fie acoperite pentru a vă proteja atât pe dumneavoastră cât și pe cei apropiați! Facem un apel către cetățenii județului Suceava la respectarea tuturor măsurilor de protecţie şi a restricţiilor impuse în vederea prevenirii răspândirii virusului SARS-CoV-2, în vederea ridicării măsurilor suplimentare și revenirea cât mai curând la o activitate normală în comunitate”, a transmis Prefectura Suceava.

știri ultimă oră

Dornean condamnat la 4 ani și 8 luni de închisoare

Dornean condamnat la 4 ani și 8 luni de închisoare pentru furt calificat. Poliţia municipiului Vatra Dornei a primit...

Beat la volan un șofer din Botoșani a ajuns cu mașina în șanț

Beat la volan un șofer din Botoșani a ajuns cu mașina în șanț. Poliția orașului Salcea a fost sesizată,...

Pacienții diagnosticați cu Covid 19 vor putea fi tratați și în spitalele din Gura Humorului, Câmpulung Moldovenesc, Vatra Dornei și Siret

Pacienții diagnosticați cu Covid 19 vor putea fi tratați și în spitalele din Gura Humorului, Câmpulung Moldovenesc, Vatra Dornei și Siret.

Cele mai citite știri

Accident rutier cu două victime pe raza localității Vicovu de Jos FOTO

Accident rutier cu două victime pe raza localității Vicovu de Jos, marți, în jurul orei 11.30.

Un tânăr din Poiana Stampei a fost prins beat și fără permis la volanul unei mașini furate

Un tânăr din Poiana Stampei a fost prins beat și fără permis la volanul unei mașini furate. Acesta a fost reținut pentru...

Autoturism de teren răsturnat pe un drum de munte din Brodina. Șoferul a rămas blocat în interior FOTO

Autoturism de teren răsturnat pe un drum de munte din Brodina. Șoferul a rămas blocat în interior.

Șoferiță prinsă băută la volan, în Vicovu de Sus

Șoferiță prinsă băută la volan, în Vicovu de Sus. O femeie în vârstă de 31 de ani, din comuna...

Opt focare de Covid 19 sunt active în județul Suceava

Prefectura Suceava a anunțat luni, 19 octombrie, că în județul nostru sunt active opt focare de Covid 19.