luni, ianuarie 18, 2021
Acasă Eveniment 95 de cazuri noi de Covid 19 în județul Suceava

95 de cazuri noi de Covid 19 în județul Suceava

95 de cazuri noi de Covid 19 în județul Suceava, în ultimele 24 de ore. Potrivit Grupului de Comunicare Strategică în județul nostru numărul îmbolnăvirilor a ajuns la 16891.

Până astăzi, 13 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 681.392 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

610.122 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.424 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba12947711,94
2.Arad14792831,47
3.Argeș19564731,62
4.Bacău174421131,6
5.Bihor189121032,07
6.Bistrița-Năsăud7805361,56
7.Botoșani8884561,48
8.Brașov268171392,67
9.Brăila8871482,00
10.Buzău8662420,93
11.Caraș-Severin7031722,16
12.Călărași6743301,48
13.Cluj325342683,72
14.Constanța281981722,89
15.Covasna5299291,05
16.Dâmbovița15674681,82
17.Dolj163211301,65
18.Galați174611072,37
19.Giurgiu683881,67
20.Gorj5323290,78
21.Harghita5520290,62
22.Hunedoara124671081,67
23.Ialomița7242221,66
24.Iași292921121,45
25.Ilfov265082614,71
26.Maramureș118311142,44
27.Mehedinți5281211,09
28.Mureș15826951,38
29.Neamț11778821,49
30.Olt10018630,69
31.Prahova250031131,31
32.Satu Mare7507761,4
33.Sălaj6588481,78
34.Sibiu17721471,73
35.Suceava16891951,54
36.Teleorman8362791,8
37.Timiș289243034,13
38.Tulcea5748411,46
39.Vaslui112311231,84
40.Vâlcea10396241,61
41.Vrancea7387230,64
42.Mun. București1100677223,77
43.Cazuri noi nealocate pe județe3686*146
TOTAL681.3924.424

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

95 de cazuri noi de Covid 19 în județul Suceava

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.000 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA15
2ARAD21
3ARGEŞ17
4BACĂU24
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI15
8BRAŞOV24
9BRĂILA3
10BUZĂU8
11CARAŞ-SEVERIN15
12CĂLĂRAŞI17
13CLUJ85
14CONSTANŢA98
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA13
17DOLJ5
18GALAŢI24
19GIURGIU5
20GORJ16
21HARGHITA7
22HUNEDOARA19
23IALOMIŢA8
24IAŞI28
25ILFOV22
26MARAMUREŞ23
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI144
29MUREŞ23
30NEAMŢ17
31OLT25
32PRAHOVA48
33SATU MARE27
34SĂLAJ12
35SIBIU21
36SUCEAVA38
37TELEORMAN16
38TIMIŞ39
39TULCEA13
40VASLUI41
41VÂLCEA2
42VRANCEA1

TOTAL1000

Până astăzi, 16.969 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.01.2021 (10:00) – 13.01.2021 (10:00) au fost raportate 88 de decese (57 bărbați și 31 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 24 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 39 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 17 decese la categoria de peste 80 de ani.

84 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.751. Dintre acestea, 1.081 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.077.520 de teste RT-PCR și 23.872 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.361 de teste RT-PCR (18.552 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.809 la cerere) și 4.476 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 231 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 13 ianuarie a.c.

Pe teritoriul României, 33.148 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.757 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.347 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 123 de persoane.

știri ultimă oră

Incendiu la o bucătărie de vară din Vicovu de Sus de la scânteile din coșul de fum

Incendiu la o bucătărie de vară din Vicovu de Sus de la scânteile din coșul de fum. Pompierii militari ai Gărzii de Intervenție Vicovu de...

Incendiu la o gospodărie din Neagra Șarului FOTO

Incendiu la o gospodărie din satul Neagra Șarului, comuna Șaru Dornei, duminică după-amiază. Militarii Detașamentului de Pompieri Vatra Dornei, împreună cu lucrători ai Serviciului Voluntar...

Incendiu într-un apartament dintr-un bloc din municipiul Suceava FOTO VIDEO

Incendiu apartament, dintr-un bloc de locuințe de pe strada Stațiunii, din municipiul Suceava, duminică seară. https://www.facebook.com/BucovinaMedia/videos/845427339646730 Trei persoane din apartamentul respectiv fost evaluate medical de către...

Cele mai citite știri

60 de turiști rămași blocați în telegondola de pe Pârtia Rarău FOTO

60 de turiști rămași blocați în telegondola de pe Pârtia Rarău. Vineri seară jandarmii montani din Câmpulung Moldovenesc au fost solicitați să acorde sprijin pentru...

Microbuz răsturnat în Pasul Mestecăniș. Două persoane și-au pierdut viața FOTO

Microbuz care tracta o autoplatforma, răsturnat în Pasul Mestecaniș, miercuri dimineață. Două persoane și-au pierdut viața. În microbuz se aflau opt persoane. Două dintre acestea...

Ordin de protecție împotriva unei femei din Horodnic de Sus care își terorizează soțul

Ordin de protecție împotriva unei femei din Horodnic de Sus care își terorizează soțul. Vineri dimineață, patrula de siguranță publică din cadrul SPR 3 Marginea...

Microbuz răsturnat pe calea ferată, între Gălănești și Horodnic FOTO

Microbuz răsturnat pe calea ferată, între localitățile Gălănești și Horodnic, vineri dimineață. Potrivit lui Alin Găleată, purtătorul de cuvânt al ISU Suceava, în momentul producerii...

Prins la volan fără permis, un tânăr din Straja s-a dat drept altă persoană

Prins la volan fără permis, un tânăr din Straja s-a dat drept altă persoană. În noaptea de 11 spre 12, lucrătorii din cadrul Secției 4...