Un individ din Straja a fost evacuat din locuință și este cercetat penal pentru „săvârșirea infracțiunii de violență în familie” după ce și-a lovit tatăl.
Miercuri seară, în jurul orei 21.30, în timp ce se afla la locuința sa din satul Straja, pe fondul unui conflict spontan, victima a fost lovită cu pumnul de fiul său.
Totodată, agresorul a distrus și ușa de la intrarea în locuință.
Polițiștii au emis ordin de protecție provizoriu împotriva agresorului, pe o perioadă de 5 zile. De asemenea, împotriva acestuia s-a dispus ca măsură de protecție părăsirea temporară a locuinței din comuna Straja și păstrarea unei distanțe minime de 100 de metri față de persoana vătămată și față de imobilul de domiciliu.
În cauză, s-a întocmit dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracţiunilor de „violență în familie” și „distrugere”.