Incendiu la o stație de sortare deșeuri reciclabile, pe raza localității Stroiești, duminică dimineață
Pompierii militari de la subunitățile Suceava, Fălticeni și Gura Humorului, împreună cu lucrătorii Serviciului voluntar pentru situații de urgență Stroiești, au intervenit cu cinci autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o stație de sortare deșeuri reciclabile, de pe raza localității Stroiești. În sprijinul forțelor de intervenție, au acționat și utilaje specifice de manipulare a deșeurilor ale operatorului economic.
La sosirea echipajelor, flăcările se manifestau cu degajări mari de fum la o stivă de deșeuri cu înălțimi de până la 6 metri, depozitate pe o suprafață de aproximativ 250 mp.
Incendiul a fost localizat în limitele găsite, dar intervenția este una de durată, deoarece trebuie verificată întreaga cantitate de deșeuri pentru stingerea eventualelor focare ascunse, evitându-se astfel reaprinderea flăcărilor.
Cel mai probabil, incendiul a izbucnit prin fenomenul de autoaprindere, pe fondul temperaturilor extrem de ridicate din această perioadă.
Din fericire, nu sunt înregistrat victime.





