luni, 12 mai, 2025

Sucevean înșelat cu 7300 de euro

Sucevean înșelat cu 7300 de euro

La data de 12 aprilie, ora 15.15, Poliția mun. Suceava a fost sesizată direct de către un bărbat în vârstă de 66 de ani, domiciliat în municipiul Suceava, cu privire la faptul că, a fost înșelat cu suma de 7300 de euro.

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit că la data de 28 februarie bărbatul, în timp ce utiliza un motor de căutare on-line, a observat un anunț în care erau puse la vânzare acțiuni la o companie energetică, fapt pentru care a cerut detalii suplimentare, lăsând în acest sens numărul de telefon pentru a putea fi contactat.

La scurt timp, persoana vătămată a fost contactată de către o persoană de sex masculin care i-a prezentat mai multe opțiuni privind posibilitatea de a cumpăra acțiuni la compania respectivă. Astfel, în perioada de 28 februarie – 10 aprilie, persoana vătămată a purtat discuții telefonice cu mai multe persoane, privind acțiunile companiei. Bărbatul de 66 de ani a virat în această perioadă suma totală de 7300 de euro, în mai multe conturi.

- Advertisement -

Ulterior, respectiv la data de 12 aprilie, persoana vătămată a realizat faptul că a fost înșelată.

În cauză sunt efectuate cercetări de către polițiștii Biroului Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Suceava, sub aspectul săvârşirii infracțiunii de ”Înșelăciunea”.

Mai multe :

Citește și

Ultimile articole

Top știri citite

Popular Categories