Un șofer de 70 de ani a fost depistat la volan cu o alcoolemie de 0.66 mg/l alcool pur în aerul expirat.
La data de 06 ianuarie, ora 20.40, în timp ce desfășurau serviciul de patrulare pe raza de competență a Secției de Poliție Rurală Nr. 12 Preutești, polițiștii au obținut o informație cu privire la faptul că un autoturism se deplasează către sat Arghira, iar conducătorul este sub influența alcoolului.
Echipajul de poliție a identificat autoturismul pe raza satului Dolhești, polițiștii efectuând semnalul regulamentar de oprire, însă șoferul și-a continuat deplasarea, fiind oprit după o distanță de aproximativ 100 de metri.
Procedând la legitimarea conducătorului auto, s-a stabilit că acesta este un bărbat de 70 ani, cu domiciliul în comuna Preutești, sat Arghira.
Verificând documentele autoturismului, s-a constatat faptul că aceastea sunt în regulă, iar dreptul de conducere al șoferului este valabil.
Șoferul fost testat cu aparatul etilometru rezultatul fiind de 0,66 MG/L alcool în aerul expirat,
Bărbatul a fost condus la Spitalul Municipiului Fălticeni unde, cu acordul acestuia, i-au fost recoltate probe biologige în vederea stabilirii alcoolemiei.
În continuare se fac cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiuni de „conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau alte substanțe” .