duminică, 27 iulie, 2025

Șofer prins băut la volan, fără RCA și ITP, pe străzile din Rădăuți

Șofer prins băut la volan, fără RCA și ITP, pe străzile din Rădăuți

În noaptea de 23 iulie, în jurul orei 23:50, un echipaj de poliție aflat în serviciu pe raza municipiului Rădăuți a oprit pentru control un autoturism care circula pe strada 22 Decembrie.

Polițiștii au efectuat semnalul regulamentar de oprire, folosind semnalele luminoase și acustice, iar conducătorul auto s-a conformat, trăgând pe dreapta. La interacțiunea cu șoferul, agenții au observat că acesta emana halenă alcoolică, motiv pentru care a fost testat cu aparatul etilotest. Rezultatul indicat a fost de 0,56 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Ulterior, bărbatul a fost condus la sediul Poliției municipiului Rădăuți, unde a fost testat cu aparatul DRAGER DRUGTEST, rezultatul fiind negativ. În continuare, șoferul a fost transportat la spital pentru recoltarea de mostre biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei în sânge.

- Advertisement -

În urma verificărilor efectuate asupra autoturismului, polițiștii au constatat că vehiculul nu avea o poliță de asigurare RCA valabilă, iar inspecția tehnică periodică (ITP) era expirată. Drept urmare, conducătorul auto a fost sancționat contravențional, iar autoturismul a fost imobilizat.

Polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”, iar șoferului i s-a interzis dreptul de a conduce până la finalizarea cercetărilor.

Mai multe :

Citește și

Ultimile articole

Top știri citite

Popular Categories