O intervenție care a început ca o misiune obișnuită de gardă s-a transformat într-un moment special pentru un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean Suceava. În noaptea de sâmbătă spre duminică, un băiețel a venit pe lume chiar în ambulanță, înainte ca mama să ajungă la maternitate.
Potrivit reprezentanților Serviciului de Ambulanță Județean Suceava, echipajul a fost solicitat de urgență în localitatea Boroaia, din județul Suceava, pentru preluarea unei tinere în vârstă de 21 de ani, aflată la termen, la care se declanșase travaliul.
Deși transportul către unitatea medicală a fost început imediat, evoluția nașterii a fost mult mai rapidă decât se anticipase, iar personalul medical a fost nevoit să asiste venirea pe lume a copilului chiar în compartimentul medical al ambulanței.
Nașterea băiețelului, a fost asistată de asistenta medicală Florentina Prada Sacaliuc și ambulanțierul Mihai Ailincăi.
„În noaptea de sâmbătă spre duminică am trăit una dintre cele mai intense și frumoase experiențe din viața mea. Am fost chemați pentru o gravidă aflată în travaliu să o transportăm în siguranță către spital..însă planurile de “acasă nu se potrivesc cu cele din târg..zice românul” Printre emoții ..adrenalină și suspans am fost martora unui miracol: începutul unei noi vieți Prima mea experiență de a moși în ambulanță care nu o voi uita niciodată”, a transmis Florentina Prada Sacaliuc pe pagina de Facebook SAJ.

