duminică, 18 ianuarie, 2026

Accident la Pătrăuți, pe DJ178A, după ce un șofer nu a oprit la semnalul polițiștilor

Accident la Pătrăuți, pe DJ178A, după ce un șofer nu a oprit la semnalul polițiștilor

La data de 18 ianuarie, în jurul orei 00.00, echipajul de poliție din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Dărmănești, în timp ce se afla în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe DJ178A, în localitatea Pătrăuți, județul Suceava, a efectuat semnalul de oprire autovehiculului marca VW.

Conducătorul autovehiculului respectiv nu s-a conformat semnalului de oprire efectuat de către lucrătorii de poliție, mărind viteza de deplasare, împrejurări în care oamenii legii au pornit în urmărirea lui, iar după aproximativ o mie de metri, într-o curbă la dreapta, acesta a pierdut controlul asupra direcției de mers, pătrunzând pe contrasens, unde a intrat în coliziune cu autovehicul marca KIA, iar în urma impactului a fost proiectat în gardul unei locuinței.

În urma evenimentului rutier, a rezultat vătămarea corporală ușoară a conducătorului autovehiculului marca VW, cât și rănirea unui bărbat, pasager în celălalt autoturism.

- Advertisement -

Cei doi răniți au fost transportați cu ambulanţa la Spitalul Clinic Județean de Urgență Suceava, pentru acordarea îngrijirilor medicale.

Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.

Conducătorul auto care nu a oprit la semnalul agenților de poliție, le-a declarat acestora că nu a oprit întrucat a realizat că viteza de deplasare depășea limita admisă pe segmentul de drum și a crezut că autoapeciala de poliție este dotată cu aparat radar, ceea ce ar fi însemnat că urma să fie sancționat contravențional și si-ar fi putut pierde și dreptul de a conduce.

În cauză s-a întocmit dosar de cercetare penală sub aspectul savârşirii infracţiunii de  „vătămare corporală din culpă”, cercetările fiind continuate de lucrătorii din cadrul Biroului Rutier al Poliţiei Municipiului Suceava.

Mai multe :

Citește și

Ultimile articole

Alte Stiri

Popular Categories