luni, 28 iulie, 2025

Un şofer a fost încătuşat după ce a devenit agresiv cu polițiștii

Un şofer a fost încătuşat după ce a devenit agresiv cu polițiștii

La data de 25 mai, în jurul orei 01.00, o patrulă de poliție din cadrul Poliţiei Oraşului Vicovu de Sus, în timp ce executa serviciul de supraveghere și control al traficului rutier, conform planului de acțiune pentru combaterea conducerii pe drumurile publice a autovehiculelor de către persoane aflate sub influența alcoolului sau a substanțelor psihoactive, pe DJ 209 G, pe raza localității Falcău, comuna Brodina, a efectuat semnal regulamentar de oprire unui autoturism, ce circula din direcția comuna Straja către comuna Brodina, moment în care conducătorul auto a virat dreapta pe un drum comunal neclasificat, reușindu-se blocarea acestuia după aproximativ 400 metri.

Conducătorul autoturismului a fost identificat în persoana unui bărbat, domiciliat în comuna Brodina, sat Falcău, iar ca pasager pe scaunul din dreapta față se afla un bărbat, din comuna Straja.

- Advertisement -

Având în vedere faptul că șoferul emana halenă alcoolică, i s-a solicitat să fie testat cu aparatul alcooltest, acesta refuzând testarea și a început să fie recalcitrant, motiv pentru care a fost imobilizat și încătușat, fiind condus la Spitalul Municipal Rădăuţi în vederea recoltării mostrelor biologice de sânge pentru stabilirea alcoolemiei, unde acesta a refuzat recoltarea acestor probe.

Având în vedere faptul că șoferul avea un comportament agresiv, s-a procedat la internarea acestuia la Spitalul Municipal Rădăuţi – în Secția de Psihiatrie.

Conducătorul auto a fost sancționat contravențional în conformitate cu amenda în valoare de 1.620 lei și în conformitate cu articolul 2 punctul 1, 24 și 25 Legea 61/1991 M cu amendă în valoare de 3000 lei.

În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de ”refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice”.

Mai multe :

Citește și

Ultimile articole

Top știri citite

Popular Categories